۱۱ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های توسعه‌ای خراسان‌شمالی پیش‌بینی شد

وام و تسهیلات


توضیحات بیشتر

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی گفت: ۱۱ هزار میلیارد تومان برای طرح های توسعه‌ای استان پیش‌بینی شد و بانک ها در این زمینه با پرداخت تسهیلات همکاری کنند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی استانداری خراسان شمالی، ناصر فخر موحدی شامگاه سه شنبه در آیین تکریم و معارفه مدیر شعب بانک‌های استان اظهار کرد: امیدواریم با مدیریت دستگاه‌های اجرایی و همراهی بانک‌ها به ویژه بانک ملی این میزان اعتبارات در جایگاه درست هزینه شود.

وی تصریح کرد: اقدامات خوبی در حوزه اشتغال پایدار، تسهیلات تبصره ۱۸ و ۱۶، تسهیلات تکلیفی و اجرای طرح های توسعه ای استان انجام و وضعیت منابع بهتر شده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی خاطرنشان کرد: در کنار رشد ۴۰ درصدی منابع، رشد ۴۱ درصدی مصارف را نیز در بانک های استان طی سالجاری شاهد هستیم که برای این موضوع هم باید تدابیری اندیشیده شود.

وی عدم تخصیص اعتبارات کم بهره همچون تبصره ۱۸ به طرح های سرمایه گذاری را عامل مهم رکود دانست و گفت: باید این اعتبارات جذب شود تا نقدینگی رشد یابد.

فخر موحدی افزود: جریان نقدینگی استان به دلیل عدم تکمیل زنجیره های ارزش در جایگاه خودش هزینه نمی شود که موجب کاهش میزان منابع بانکی در استان شده است.

وی شرایط مستمر نسبت معکوس منابع و مصارف در استان را یک معضل دانست و یادآور شد: با توجه به وجود طرح های توسعه ای مشکلاتی به وجود آمده است که امیدواریم مساعدت های لازم انجام شود.

به گزارش ایرنا، طرح‌های توسعه به پروژه‌هایی گفته می شود که یک واحد در حال تولید است و جهت افزایش ظرفیت یا محصول جدید مرتبط یا هر ۲ موضوع، تصمیم به اجرای توسعه واحد موجود خود گرفته است.

تسهیلات تبصره ۱۶مربوط به اشتغال، مسکن، فرزندآوری، درمان بیماران صعب العلاج و همچنین حمایت از خود اشتغالی افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی است و دولت با توجه به اهمیت تسهیلات تبصره ۱۶، تقویت ارکان اصلی خانواده را در دستور کار خود قرار داده است.

تبصره ۱۸ قانون بودجه کشور با هدف اجرای برنامه اشتغال گسترده به دولت اجازه می دهد ۱۰۰ درصد منابع حاصله از مابه التفاوت قیمت حامل‌های انرژی را به حساب خزانه‌داری کل کشور واریز و منابع حاصله را با تسهیلات بانکی در جهت حمایت از طرح‌های تولید، اشتغال و آموزش پرداخت کند.

خراسان شمالی حدود ۴۰۰ واحد تولیدی و صنعتی با سرمایه گذاری ۱۳ هزار میلیارد ریال و اشتغال ۱۱ هزار نفر دارد که از لحاظ داشتن صنایع بزرگ صنعتی در بین ۳۱ استان کشور رتبه دهم را داراست و اقتصاد این استان متکی بر صادرات پتروشیمی است و نیاز است تا دیگر بخش ها نیز تقویت شود.

سهم اشتغال در این استان در سه بخش کشاورزی با ۳۹.۶ درصد، صنعت با ۲۴.۳ درصد و خدمات ۳۶.۱ درصد است.

سهم این استان در حوزه کشاورزی بیش از میانگین کشور است اما در حوزه صنعت و خدمات پایین تر است.

استان خراسان شمالی از استان های شمالشرق کشور محسوب می شود که یک میلیون نفر جمعیت دارد و در ۲۴ شهر و حدود یک هزار روستا سکونت دارند.

در این آیین از زحمات علی اصغر هدایتی مدیر سابق شعب بانک های خراسان شمالی تقدیر و حسین شریفیان بعنوان سرپرست جدید معرفی شد.


لیست مقالات