۱۰۰ درصد سهمیه تسهیلات سرمایه در گردش عشایری چهارمحال و بختیاری جذب شد

وام و تسهیلات


توضیحات بیشتر

مدیرکل امور عشایر چهارمحال و بختیاری گفت: امسال ۱۰۰ درصد سهمیه ۱۷۰ میلیارد ریالی تسهیلات سرمایه در گردش به عشایر این استان جذب و به واجدان شرایط پرداخت شده است.

یحیی حسین‌پور روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تاکید کرد: این تسهیلات با نرخ ۱۴ درصد در قالب سرمایه در گردش برای طرح زنجیره تولید گوشت قرمز در سال‌جاری به عشایر استان پرداخت شد.

وی افزود: امسال ۴۳ تن گوشت دام مازاد بر نیاز از عشایر چهارمحال و بختیاری در قالب طرح تضمینی خرید دام پرواری مازاد بر نیاز عشایر خریداری شده است.

حسین‌پور به پرداخت کامل مطالبات دامداران عشایر چهارمحال و بختیاری اشاره و تصریح کرد: برای این میزان گوشت قرمز ۹۰ میلیارد ریال تامین و پرداخت شد.

وی یادآور شد: عشایر افرادی با سلسله مرتبط ایلی ،دارای کوچ ییلاقی و قشلاقی با زندگی مبتنی بر دام و مرتع هستند و تمامی خدمات اداره‌کل امور عشایر چهارمحال و بختیاری به این افراد ارائه می‌شود و به افراد دیگر هیچ خدماتی داده نمی‌شود.

مدیرکل امور عشایر چهارمحال و بختیاری با اشاره به بارندگی‌های مطلوب سال‌جاری و بهبود وضعیت مراتع استان اظهار داشت: امسال شرایط عشایر بهتر شده است و به مراتع دسترسی بیشتری دارند و باید تقویم کوچ را رعایت کنند.

حسین‌پور گفت: اداره‌کل امور عشایر چهارمحال و بختیاری سال آینده 2 هزار پکیج خورشیدی به‌منظور حفظ جنگل، منابع‌طبیعی، مراتع و طبیعت و ارتقای رفاه عمومی بین جامعه عشایری توزیع می‌کند.

به گزارش ایرنا، جمعیت عشایری چهارمحال و بختیاری ۲۵ هزار و ۱۱۰ خانوار با بیش از ۱۲۴ هزار و ۱۷۳ نفر است.

عشایر چهارمحال و بختیاری با بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار راس دام سبک دارند و سالانه افزون‌بر یک‌هزار تُن پشم، ۲۲ هزار تن گوشت قرمز و ۳۵ هزار تُن شیر در مناطق عشایری تولید می‌شود.

عشایر این استان در فصل پاییز به خوزستان و در فصل بهار از خوزستان به چهارمحال و بختیاری کوچ می‌کنند.


لیست مقالات