سهم ۲۵ درصدی تسهیلات بخش تعاون پرداخت شود

وام و تسهیلات


توضیحات بیشتر

پرسودترین خط تولید در ایران

مهدی جعفری روز پنجشنبه در نشست شورای تعاون خراسان جنوبی اظهار کرد: بانک توسعه تعاون علاوه بر منابع تکلیفی از منابع داخلی خودش هم سهمی برای تعاون‌ها در نظر بگیرد تا به اهداف توسعه‌ای تعاونی‌ها کمک شود.

وی با بیان اینکه بخش تعاون در استان ظرف چند سال پیش گمنام بود و جایگاه تعاون کمرنگ شده‌ بود، گفت: در چند سال گذشته تعاونی‌ها به سمت و سویی رفته بودند که کارکرد خود را در جامعه از دست داده و همچنین مردم نسبت به تعاونی‌ها بدبین شده‌ بودند.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی افزود: اما در دولت سیزدهم بخش تعاون دوباره به ریل خودش بازگشت و الان مردم دوباره نتیجه کار تعاونی را مشاهده می‌کنند.

جعفری عنوان کرد: اکنون اگر قرار است کار بزرگی در استان رقم بخورد باید با حوزه تعاونی‌ها باشد به همین دلیل است که مقام معظم رهبری توجه ویژه‌ای به بخش تعاون دارند و در برنامه هفتم توسعه هم جایگاه ویژه‌ای برای بخش تعاون در نظر گرفته‌ شده است.

وی اظهار کرد: سال جاری هم جهش تولید با مشارکت مردم نامگذاری شده‌ است که مشارکت مردم در قالب همین تعاونی‌ها رقم می‌خورد.

جعفری با بیان اینکه هر دستگاهی یک نفر رابط تعاون را معرفی کند و جلسات موردی و تخصصی با محوریت اتاق تعاون و اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با رابطین ادارات گرفته شود، بیان کرد: برنامه‌های دستگاه‌ها متولی در کارگروه تعاون مطرح و بررسی و برای تصویب به شورای تعاون استان ارسال شود.

وی ادامه داد: طی یک هفته آینده رابطین تعاون دستگاه‌های اجرایی معرفی و در ۱۵ روز آینده کمیته ذیل شورای تعاون برگزار شود و طی یک ماه آینده هم شورای تعاون استان مجدد برگزار خواهد شد.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی از شرکت‌های تعاونی خواست در زمینه تکمیل زنجیره ارزش محصولات راهبردی استان ورود پیدا کنند و سهم تعاونی‌ها در این زمینه مشخص شود.

جعفری افزود: همچنین نقش شرکت‌های دانش بنیان هم در توسعه تعاونی‌های استان مشخص شود تا با اهداف بالادستی تعاونی‌ها در توسعه استان دست یابیم.

راه‌اندازی ۵۳ شرکت تعاونی جدید در خراسان جنوبی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی هم در این نشست از فعالیت هزار و ۱۲۱ تعاونی با هزار و ۱۱۲ بیمه شده در استان خبر داد و گفت: صادرات شرکت‌های تعاونی به کشورهای همسایه، حاشیه خلیج فارس و کشورهای اروپایی پارسال ۲۳ میلیون دلار بوده که افزایش ۴۹ درصدی نسبت به سال قبل‌تر دارد.

غلامرضا اشرفی افزود: این مقدار صادرات از ۳۰ شرکت تعاونی در استان انجام شد و فرش دستباف، عسل، گل رز، گلیم، محصولات شترمرغ، سنگ، زرشک، انواع مغزدانه و اقلام غیرنفتی از جمله اقلام صادراتی تعاونی‌ها بوده‌ که استان توانست در این زمینه رتبه دوم کشوری را کسب کند.

وی عنوان کرد: ۵۳ شرکت تعاونی جدید در سال ۱۴۰۲ راه‌اندازی شد و ۲ هزار و ۱۵۸ فرصت شغلی در تعاونی‌های استان ایجاد شده است.

اشرفی از حل مشکلات ۲۸ تعاونی استان در سال گذشته خبر داد و گفت: در این مدت از محل های مختلف ۹۸۰ میلیارد ریال وام و تسهیلات به شرکت های تعاونی استان پرداخت شده است.

جهت سفارش ماشین آلات قیمت خط تولید و خط تولید نوار تیپ آبیاری، در سایت سالینام با شماره های تامین کنندگان تماس بگیرید.

 


لیست مقالات